KAMUOYUNA DUYURULUR
Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca

Haftalardır ülke olarak Koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Kimine göre kıyısında, kimine göre içinde olduğumuz Avrupa’nın, yeni korona merkezi olduğu, her gün dünyada ve ülkemizde koronavirüsten kaybettiğimiz canların artık sayılara dönüştüğü günlerdeyiz.

Sizin şahsınızda tüm yetkililerin, toplumu korumaya yönelik çabalarını görüyoruz. Hemşireler olarak taleplerimizi karşılama gayretinizin farkındayız. Büyük özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının tamamına yönelik ek ödemelerinin üç ay boyunca tavandan yapılacağını ve 32.000 sağlık personeli ataması yapılacağını müjdelediniz, teşekkür ederiz.

Hemşireler olarak bizler, ülkemizin hem maddi hem de manevi olarak zor günlerden geçtiği bu dönemde EK ÖDEMELERLE, SAĞLIK ÇALIŞANLARI SORUNLARININ GÜNDEME GETİRİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUZ.

Evet hemşire maaşları son derece yetersiz

Evet özlük hakları ile ilgili ciddi sorunlarımız var

Evet döner sermaye uygulaması tam bir adaletsizlik örneği

Evet, sağlık hizmetlerindeki performans uygulamasının bir an önce sonlandırılması gerekiyor.

ANCAK DÜNYA VE ÜLKE OLARAK BİR SAVAŞIN İÇİNDE OLDUĞUMUZUN FARKINDAYIZ. BU ÖLÜMCÜL SAVAŞ BİTMEDEN, TOPLUMUMUZUN HER BİR BİREYİ SAĞLIĞINA KAVUŞMADAN BİZLER SORUNLARIMIZI KONUŞMAYI DOĞRU BULMUYORUZ.

Bizler toplumun bir ferdi olarak, bu ülkenin okullarında, bu toplumun kaynakları ile eğitildik. Hemşirelik eğitimimizde toplum sağlığını en öne koymayı, insanı en yüce değer olarak kabul etmeyi öğrendik. Yaşamı kutsal kabul ettik. “Herhangi bir ırk, inanç, renk, siyasal veya sosyal durum ayrımı gözetmeksizin hastalarımıza bakacağımıza, HAYATI KORUMAK, ISTIRABI HAFİFLETMEK, SAĞLIĞI YÜCELTMEK İÇİN GEREKECEK HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERECEĞİMİZE” ant içerek bu mesleğe başladık. Bizler yüklenmiş olduğumuz sorumlulukların farkındayız. Zamanın, talep etme değil, işe koyulma vakti olduğunun farkındayız.

Sayın Bakanım,

Bu günleri en az zararla atlatacağımıza inanıyoruz. Koronavirüs tehdidini ortadan kaldırdığımızda, son hastamızı da yaşamına güvenle gönderdiğimizde, biz yine karşınızda olacağız. Bu sefer taleplerimizle, özlük haklarımızın düzeltilmesi ve ücret uygulamalarındaki adaletsizliğin giderilmesi için sağlık politikalarında söz sahibi olmak için karşınızda olacağız.

Bu süreçteki tek talebimiz, meslektaşlarımızın, çalışan ve hasta güvenliğini sağlayabilecekleri çalışma ortamlarında mesleklerini icra edebilmeleridir. Kişisel koruyucu ekipmana ulaşmada sorun yaşamamalarıdır. Sağlık çalışanı istihdamının artırılarak, sahada çalışanların aşırı iş yükü ve yorgunluk nedeniyle hasta güvenliğini riske atacak hatalar yapmamalarıdır.

Saygılarımızla

Türk Hemşireler Derneği
Genel MERKEZ

Bize ulaşmak için formu doldurarak gönderiniz

logo
TÜRK NEFROLOJİ DİYALİZ VETRANSPLANTASYON HEMŞİRELERİ DERNEĞİ
Adres: Harzemşah Sokak Eskitürk Apt. No: 25/7 34381 ŞİŞLİ - İSTANBUL